Right holders / Правовласникам

It’s a common knowledge that the performers and phonogram makers are closely connected with each other and this fact can not be ignored.

For this reason, we decided to unite ourselves under one umbrella under the title of NRMU.

Our task is to become reliable rights guarantor for right owners on the basis of equality and justice.

You can be sure in your receipt of just royalties’ compensation wherever and how the results of your creative work may be used.

We have build our organization on the basis of equality, transparence and high level of control, while holding in consideration that we unite the right owners with different related rights attitude (performers and phonogram makers).

We are receiving the full support from the international and European copyright organizations, representing the right owners, because we share the same ideology.

Being enrolled as our member or transferring your property rights under our management, you get protection of your rights both in Ukraine and in the whole world.

We will deliver your performances and phonograms without any delay to the foreign Collective Management Organizations (CMOs) with which we have the Contracts signed, because we know how important this is for you earnings and promotion.

We also count on your active participation in the activities of our organization for the sake of our common goal.

Join us!
This is absolutely free of charge! Do it now!

Ми добре знаємо, що виконавці та виробники фонограм пов'язані між собою дуже тісно і це є фактом, який неможливо ігнорувати.

Саме тому ми вирішили об'єднатися під єдиним дахом, яким є УСПУ.

Наше завдання - бути надійним гарантом захисту прав правовласників на засадах рівності та справедливості.

Ви можете бути впевненими в отриманні вашої справедливої винагороди, не зважаючи, в який спосіб і де саме використовують плоди вашої творчої праці.

Ми побудували організацію, беручи за основу принципи рівності, прозорості та високого рівню контролю, з урахуванням того, що ми об'єднуємо правовласників, які є різними суб'єктами суміжних прав (виконавці та виробники фонограм/відеограм).

Ми отримуємо всебічну підтримку з боку міжнародних та европейських організацій, які представляють правовласників, бо маємо спільну ідеологію.

Приєднавшись до нас в якості члена або надавши свої права в управління, ви отримуєте захист ваших прав як в Україні, так і по всьому світі.

Ваші виконання або фонограми ми оперативно передамо іноземним організаціям колективного управління, з якими у нас підписані договори, бо ми, як ніхто інший, знаємо, як це важливо для вашого заробітку та просування.

Сподіваємось також на вашу активну участь в роботі та житті організації заради досягнення спільної мети.

Приєднуйтесь до нас!
Прямо зараз та абсолютно безкоштовно!


Documents / Документи

Виробникам фонограм

- договір:   .DOC   .PDF  
- додаток - каталог фонограм:   .DOC   .PDF  

Виконавцям

- договір:   .DOC   .PDF  
- додаток - каталог виконань:   .DOC   .PDF